Krav på säkerhetsflagga för slutstycksvapen

Jägareförbundet har uppdaterat reglemente för märkestagning och tävling, för skytte som bedrivs på banor som är medlemmar i förbundet. De nya reglerna gäller från 2025 fram till 2028. I reglementet läggs ökad vikt vid säkerheten. 

En nyhet är att en signalfärgad flagga (se bild) måste sättas i slutstycksvapen när de inte används. Tanken är att skytten efter avslutad serie i skjutbåset, drar tillbaka slutstycket och sticker ner flaggan i patronläget. Därmed har skytten försäkrat sig om att vapnet är plundrat och när han eller hon stiger ut båset ser andra skyttar att vapnet är säkert.

HJK har uppdaterat säkerhetsbestämmelserna och infört detta krav. Flaggor finns att köpa i vissa jakt- och sportskyttebutiker.